Koncert: Portreti i sećanja
"Dijalog sa istorijom: Glasovi, reči, zvuci"
Svečana sala Jevrejske opštine Beograd
ponedeljak, 27. januar 2025.
Portreti i sećanja predstavljaju jednu od osnovnih programskih celina Rosi festa. Koncert koji se održava 27. januara, obeležavajući Svetski dan sećanja na žrtve holokausta, rezultat je istominenog Konkursa za kompozitore, koji je osnovan sa prvom edicijom festivala. Tokom prethodnih godina sa zadovoljstvom smo pratili prijave mladih kompozitora iz celog sveta, koji su na različite načine pristupili ovoj temi.
Ovogodišnji koncert pruža platformu mladim kompozitorima iz različitih delova sveta da predstave svoja dela inspirisana sećanjima i refleksijama. Publika će imati priliku da čuje kompozicije Kristofera Magnusona (SAD), Martina Lordiana (Francuska) i Marka Volfa (VB/Australija).
Moderatorka večeri biće Bojana Radovanović Šuput, istaknuti muzikolog sa instituta SANU, koja će uvesti publiku u duboke teme i istorijske refleksije koje ova muzička dela donose.
Ulaz za ovaj koncert je besplatan uz obaveznu rezervaciju putem mejla contact@rossifest.org.
Program:
Martin Loridan
Chimères, nous sommes montés...
Improvisacija na temu Renea Chara
Za ženski glas i klarinet (B)
Ana Savić, mecosopran
Mihailo Samoran, klarinet
Mark Volf
Without an Exit
za sopran, perkusije i klavir (2016)
Kristofer Magnuson
The Circle
Za sopran, hornu, violinu i klavir
Mina Gligorić, sopran
Mirko Marić, horna
Mina Mendlson, violina
Vanja Šćepanović, klavir
Moderatorka koncerta
Bojana Radovanović Šuput, Muzikološkinja i teoretičarka umetnosti, naučna saradnica u Muzikološkom institutu SANU
Kristofer Magnuson (SAD)
Kristofer Magnuson je kompozitor iz Klivlenda, Ohajo. Njegova najnovija dela su izvedena (ili će biti izvedena) na AMOK platformi za eksperimentalnu muziku u Jorku, Velika Britanija; festivalu Sound Thought u Glazgovu, Škotska; Kanadskom centru za muziku u Torontu, Kanada; i festivalu SoundSCAPE u Makanju, Italija. Takođe je komponovao dela za gitaristu Roba Makdonalda u saradnji sa Kanadskim centrom za muziku, orkestar Genkin Filharmonija na SUNY Buffalo, kao i više elektronskih dela za Ingenuity festival u Klivlendu. Njegovo delo Palos za gudački kvartet, zasnovano na formama flamenco pesama, osvojilo je prvu nagradu na Takmičenju za kompoziciju gudačkog kvarteta Univerziteta u Torontu i premijerno je izvedeno sa kvartetom Cecilia na festivalu nove muzike Univerziteta u Torontu 2015. godine. Doktorirao je kompoziciju na Univerzitetu u Torontu 2018. godine, gde je studirao kod Gerija Kuleše. Njegova disertacija, Gambier Mass, napisana je za duvače, udaraljke, električnu gitaru sa efektom kašnjenja i muški hor. Njegova buduća dela će se uglavnom fokusirati na spajanje estetike umetničkog/alternativnog roka sa tradicionalnim konceptima lieda.
The Circle (2018)
(Krug)
The Circle je delo za trio sa rogom i sopran, koje spaja estetiku umetničkog roka sa tradicionalnijim konceptima umetničke pesme ili lieda. Naslov je inspirisan istoimenom pesmom poljske spisateljice Zofije Romanovič. Na tehničkom i emotivnom nivou, težio sam ka pristupačnosti i neposrednosti, kako bih slušatelju omogućio fokusiranje na tekst pesme.
Martin Loridan (Francuska)
Martin Loridan je francuski kompozitor. Diplomirao je na Pariškom konzervatorijumu (CNSM), a trenutno je na doktorskim studijama iz kompozicije na Univerzitetu u Lidsu (Velika Britanija). Njegova dela su izvođena međunarodno na mestima i festivalima poput Barbican centra (London), BKA Unerhörte Musik (Berlin), Gasteig Filharmonije (Minhen), Estovest festivala (Torino), Mise-En festivala (Njujork), Kalv festivala (Geteborg), Međunarodnog foruma nove muzike Manuel Enrikez (Meksiko Siti). Sarađivao je sa ansamblima i orkestrima kao što su Simfonijski orkestar Pitsburga, kvartet Arditti, ensemble Mise-en, Soundinitiative, Klangforum Wien, Ensemble Xenia, ensemble Accroche Note, Quatuor Tana, Norrbotten NEO, Cepromusic, i međunarodnim solistima poput Kloda Delangla, Rohana de Sarama i Klaudija Pašerija. Osvojio je nagrade na više kompozitorskih takmičenja, poput Nagrade za kompoziciju Fondacije Reinl, Nagrade za kompoziciju Andre Žolivet i Nagrade za kompoziciju Varel. Dobitnik je akademskih stipendija i nagrada poput Stanley Burton istraživačke stipendije, a nedavno je dobio prestižnu rezidenciju Villa Salammbô (Tunis) koju dodeljuje Francuski institut. Njegovo doktorsko istraživanje razvija ideju “Souffle” (vazduh, dah i pokret) kao višesmernog kompozicionog materijala i alata, istražujući zvuk, teksturu i odnose sa rezonancijom i vibracijom. Istraživanje je finansirano Leeds doktorskom stipendijom. Njegova dela su objavljena u izdavačkoj kući BabelScores.
Chimères, nous sommes montés…
(Himere, popeli smo se…)
Delo je omaž Reneu Šaru, francuskom pesniku iz 20. veka i članu Francuskog pokreta otpora. Kompozicija prati deo iz zbirke poezije Seuls demeurent, napisane tokom rata (1938–1944) i objavljene 1945. Inspiracija za delo dolazi iz poslednjeg stiha pesme Le visage nuptial, koji evocira trenutak radosti – ljubav koju je Šar kratko pronašao sa Gretom Knutson tokom leta 1938. godine, pre nego što je započeo tešku ratnu borbu. Muzika istražuje tekstualno i simboličko bogatstvo stiha, stvarajući dijalog između instrumenata i glasa, koji završava gotovo tihim tokom vazduha – simbol disanja ljubavnika, ali i smrti i užasa koji su sledili.
Mark Volf (Velika Britanija/Austalija)
Markova muzika inspirisana je vanmuzičkim procesima stvaranja. Njegova praksa istražuje paralele između arhitektonskog prostora i muzičkog vremena. Njegova dela dobijaju sve veću pažnju sa izvođenjima širom Evrope, Severne i Južne Amerike, i Australije. Mark je stipendista Kraljevskog koledža za muziku, završio master studije iz napredne kompozicije, a osnovne studije završio je na Viktorijskom koledžu umetnosti – Univerzitet u Melburnu i Elder konzervatorijumu – Univerzitet u Adelejdu. Njegova koncertna dela prepoznata su kroz narudžbine od strane Melburnskog simfonijskog orkestra, Britanskog društva za čembalo, Nacionalne galerije portreta (UK) i drugih. Njegova kompozicija Hamarøy Troll za solo flautu osvojila je nagradu Flute New Music Consortium Composition Competition. Trenutno je na doktorskim studijama na Kvinslend konzervatorijumu.
Without an Exit
(Bez izlaza)
Without an Exit je muzička interpretacija arhitektonskog dizajna Danijela Libeskinda u arhitekturi njegovog muzeja Felix-Nussbaum-Haus. Felix-Nussbaum-Haus je muzej u Osnabrücku, (Nemačka), posvećen delu nemačko-jevrejskog slikara Feliksa Nusbauma (1904–1944), koji je ubijen u holokaustu. Muzej čuva i izlaže njegova dela, koja su duboko povezana s njegovim iskustvima progonstva i straha tokom nacističke ere. Ova simbolična građevina, posvećena holokaustu i umetnosti, kroz svoj arhitektonski jezik evocira osećaj dezorijentacije, izolacije i krhkosti ljudskog postojanja, što čini njenu srž i inspiraciju za delo. Delo je posvećeno sećanju na Feliksa Nusbauma, nemačko-jevrejskog slikara čija su dela, nastala u tajnosti tokom bekstva od nacističkog progona, snažan prikaz straha, gubitka i otpora. Nusbaum je ubijen u Aušvicu 1944. godine, a njegov umetnički opus danas stoji kao svedočanstvo jedne potisnute i tragične epohe. Kompozicija Without Exit odražava labirintsku strukturu kuće, prenoseći prostorne koncepte u aranžmane muzičkih događaja, dok Libeskindove ideje pružaju narativni okvir.
Dr Bojana Radovanović Šuput
Muzikološkinja i teoretičarka umetnosti, naučna saradnica u Muzikološkom institutu SANU
Doktorirala je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu baveći se odnosom između glasa i vokalne tehnike i novih tehnologija u savremenoj umetničkoj i popularnoj muzici. Istražuje u oblastima savremene muzike i umetnosti, glasa, metal muzike, umetnosti i medija, kao i metodologije istraživanja u umetnosti, muzici i muzikologiji. Objavila je tri monografije i bila deo uredničkih timova više zbornika radova i drugih naučnih izdanja. Poslednjih godina posebno je posvećena usmeravanju naučne pažnje na delo Dragutina Gostuškog, radeći na naučnim skupovima, reizdanjima njegovih napisa i prvom zborniku radova posvećenom ovoj važnoj figuri srpske i jugoslovenske kulturne istorije. Suosnivačica je Udruženja za prezervaciju, istraživanje i promociju muzike „Srpski kompozitori”, suosnivačica i potpredsednica Asocijacije za studije popularne muzike, te suosnivačica i glavna i odgovorna urednica naučnog časopisa INSAM Journal of Contemporary Music, Art and Technology (Sarajevo, BiH).